اخبار

 چهل تخته فرش اصیل ایرانی به‌ مناسبت ایام نوروز از ۲۹ اسفند تا ۱۲ فروردین‌ در موزه فرش ایران به نمایش گذاشته می‌شوند.

براساس آمارهای گمرک ایران ارزش وزنی صادرات فرش دستبافت ایران در ۱۱ماهه سال ۱۴۰۱ به ۲/۹ هزار تن رسیده که نسبت به صادرات ۳/۸ هزار تنی ۱۱ماهه سال ۱۴۰۰ کاهش ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد.

 شهرت جهانی فرش تبریز به دلیل برخورداری از رنگ، طرح های چشم نواز متنوع، کیفیت، مقاومت بالا، نقشه های انحصاری زیبا همواره زبانزد بوده طوری که مورد توجه خانواده های ایرانی و سرتاسر جهان بوده اما این هنر صنعت، از سال های گذشته با مشکلات عدیده ای دست به گریبان شده که فعالان این عرصه را دلسرد می‌کند.

 مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی گفت: در راستای اجرای طرح خرید تضمینی فرش دستباف از مددجویان، امسال ۳ هزار و ۱۹۰ متر مربع فرش تولیدی آنان خریداری شد.

 رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات چهارمحال و بختیاری گفت: ۳۰ تخته فرش دستباف توسط بانوان خیر و فرش‌باف شهرستان اردل به‌ صحن حضرت زینب (س) اهدا شده است.

فعال عرصه فرش فارس بر این باور است که حمایت از بازار فرش دستباف قشقایی می‌تواند به کسب و کارهای دیگری از صنایع دستی هم کمک کند؛ اما با این تفاسیر قوانین مربوط به واردات، تامین کالا و ارز ترجیحی، مشکلات حوزه صادرات فرش به کشورهای هدف و کم توجهی متولیان به این صنعت، هنوز هم کسبه این بخش را با مشکل روبرو و بازار فرش دستباف را دچار تنش و چالش کرده است.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت در مراسم رونمایی از سامانه جامع فرش اعلام کرد که در آینده نزدیک، اخذ شناسنامه برای فرش‌های صادراتی الزامی می‌شود.

رئیس کمیسیون فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران از شناسنامه دار کردن فرش دستباف از ابتدای سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: شناسنامه فرش مثل سند ماشین و خانه در دفترخانه ها ثبت می‌شود.

بر اساس آمار مرکز ملی فرش ایران از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر فعال صنعت فرش دستبافِ دارای کارت شناسایی قالیبافی‏، فقط ۲۳۰ هزار نفر دارای بیمه هستند که افزایش سهم بیمه برای باقی فعالان این عرضه ضرورت دارد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفرمشول بیمه قالیبافی تنها ۲۳۰ هزار نفر دارای بیمه هستند و بیش از ۱۰ سال است که حتی یک نفر هم به بیمه قالیبافان اضافه نشده است.

معاون استاندار خراسان شمالی گفت: صادرات فرش دستبافت خراسان شمالی مغفول مانده است.

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه