جلسه ای در روز شنبه در محل اتحادیه صادرکنندگان با حضور اعضای هئیت مدیره  و با حضور سرکار خانم دکتر پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای دستی کشور برگزار شد.

 درابتدای این جلسه احمد کریمی اصفهانی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان از مشکلات فرش,برند فرش و ضرورت رشد صادرات و برگشتن به قوت سالیان قبل سخن گفتند.

سرکار خانم محمودیان از صادرات 289 میلیون دلاری صنایع دستی در سال 96که بالاترین رشدها را داشته است گفتند و افزودند در جلسه ای که با دکتر جهانگیری معاون محترم رئیس جمهور داشتیم طرح های ارائه شد که بسیار حائز توجه ایشان و هیئت دولت قرار گرفته است

وی افزود:در خصوص جلساتی که درمورد فرش و صنایع دستی داشتیم متاسفانه هجمه های زیادی وارد شد که صنایع دستی نباید دنباله رو فرش باشد,لذا تصمیم بر آن شد که تا زمانی که خواست جمعی ایجاد نشده است دنبال این تجمیع نباشیم و حال که تشکیل وزارت صنایع دستی در دست انجام است در تعاملاتی که با شورای نگهبان و مجلس داشته ایم هر انچه که برای صنایع دستی در اساسنامه خواسته ایم برای فرش نیز خواستار شده ایم که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته است.

وی در پایان اضهار داشت که موجه ترین و معتبرترین ارگانی که در رابطه با فرش می توان به آن استناد کرد اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران است.

پرسش: به چه علت تارو پود فرش بیرون میزند؟

پاسخ: بعد از اتمام بافت فرش چون گره ای در پشت آن وجود ندارد آنها را آهار کرده و با چسبی که برای اینکار درست شده به پشت فرش برای استحکام و پایداری پیشتر میچسبانند تا از هم گسسته نشود.

فرش های 500 شانه سخت و سفت تر از فرش های ریزبافت تر است به دلیل استفاده کمتر از چسب، در آهار کردن فرش مابقی تار و پودها به فرش میچسبد که شبیه به نخ های اصلی است و قابل شناسایی نیست، این تار و پودها ممکن است بر اثر شستشو و بعد از مدتی استفاده بیرون بزند که این مشکل با قیچی کردن بدون رساندن آسیب به فرش حل میشود.

پرسش: علت بالازدگی فرش هنگام بافت چیست؟

پاسخ:

1. ممکن است چله کشی خیلی سست و یا خیلی محکم انجام شده باشد در این صورت با استفاده از پیچ های سردار چله را محکم و یا نرم تر کنید.
2. کم کوبیدن پود کلفت و یا بالعکس محکم کوبیدن پود نازک یکی از دلایل بالازدگی فرش است، به عنوان مثال در رجشمار 46 فواصل 10 رج باید 1/5cm باشد.
3. از همان ابتدای بافت فرش چله ها باید مرتب باشد زیرا بعدها دچار مشکل میشوید.
4. یکی از دلایل معدود در بالازدگی فرش کمتر بودن  چله کشی فرش نسبت به عرض کارتان است که باید از قبل بررسی شود

پرسش: چگونه میتوان پوسیدگی و رفوشدگی فرش را تشخیص داد؟

پاسخ: با بررسی پشت فرش در نواحی ای که بافت نامناسب و ناهماهانگ داشته باشد میتوان فرش پوسیده و یا رفو شده را شناسایی کرد. بخش های اصلاح یا رفو شده عموما زبر و ضخیم تر از ديگر قسمت های فرش است و با اندکی توجه و باریک بینی تمام نشانه های سوزن خوردگي در آن قابل رویت است و از این گذشته اگر به نواحی مختلف فرش بدگمان هستید با تا كردن آن قسمت ها صدای پوسیدگی و یا شکستگی خفیفی به گوش خواهد رسید. در هنگام وارسی پرزهاي فرش دقت داشته باشيد پرزهای فرش در نواحی مختلف به یک اندازه باشد و هیچ قسمتی موج دار نباشد .در نهایت پرداخت توسط افراد غیر متخصص و شستشوی نامناسب فرش .ممکن است الیاف را از بین برده و پرزها نامرتب جلوه دهد

پرسش: هنگام خريد فرش دستباف بايد به چه نکته هايي توجه کنيم؟

پاسخ: فرش دستباف نه تنها يک کالاي کاربردي و مصرفي است بلکه بافته‌اي است داراي جنبه‌هاي گوناگون هنري، فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و ... . بنابراين بايد به هنگام خريد به اين جنبه‌ها توجه داشت.

• هنگامي که تصميم به خريد يک فرش دستباف گرفتيد، نخست بايد از سلامت بخشهاي مختلف آن اطمينان حاصل کنيد. براي اين منظور آسان‌ترين شيوه، نگريستن به پشت فرش و لمس کردن قسمتهاي مختلف آن است: با نگاه کردن به پشت فرش مي‌توان از يکنواختي و نظم بافت آگاه شد.

• عبور مرتب تاروپود فرش از ميان هم، نداشتن سوراخ، پارگي، ساييدگي و نيز نبود قسمتهاي رفو شده از جمله مواردي هستند که بايد به آنها دقت شود.

• سطح پرزهاي فرش بايد يکنواخت باشد که با کشيدن دست به روي فرش، مي‌توان به اين امر پي برد.

• بافت فرش بايد مطابق طرح و نقشه باشد و نقشمايه‌هاي آن بايد زيبا و دلنشين باشند. اگر در برخي قسمتها نقشه‌ها از حالت طبيعي خارج شده باشند (له و کوبيده بوده و يا ازدياد طول در آنها ديده شود)، نشانه وجود عيب در فرش است.

• يکنواخت نبودن لبه‌هاي فرش، يکسان نبودن اندازه اضلاع روبه رو، قرار نگرفتن کامل فرش روي سطح صاف (بالا ايستادن برخي قسمتها)، خالي بودن بخشي از فرش، از نقشه (حذف شدن يکي از نگاره‌ها به هنگام بافت)، و مواردي از اين دست، نشانه‌هاي وجود عيب در فرش هستند که از ارزش آن مي‌کاهند.

• رنگهاي به کار رفته در فرش بايد در همه جاي فرش به يک درجه و يکنواخت باشند و بايد توجه کرد که رنگهاي گياهي و طبيعي بسيار ارزشمندتر از رنگهاي شيميايي هستند.

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه