رئیس سازمان صنعت و معدن همدان بستر تولید فرش تجاری در همدان را مهیا دانست و گفت: مشکلی برای تامین مواد اولیه فرش در همدان وجود ندارد.

حمیدرضا متین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: یکی از فرصت‌های بزرگ برای کاهش نرخ بیکاری، افزایش درآمد اقتصادی خانوار، ایجاد اشتغال بویژه در نقاط روستایی و برای بانوان توجه به تولید فرش دستباف است و باید در این مسیر بسترسازی لازم به عمل آید.

وی افزود: اعتقاد داریم در دوره‌ای که مشکلات خاص داخلی و خارجی در بخش‌های مختلف صنعت بحران و رکود ایجاد کرده است توجه به تولید فرش دستباف و گره‌هایی که بر تارهای دار قالی زده می‌شود، می‌تواند در کاهش بحران بیکاری بویژه در بخش بانوان نقش غیرقابل انکاری ایفا کند.

متین بیان کرد: در دوره‌ای که کمبود آب در بخش کشاورزی مشکلات فراوانی را ایجاد کرده و موجبات بیکاری و به تبع آن کاهش درآمد خانواده‌های روستایی شده است توجه به فرش دستباف می‌تواند نقش انکارناپذیری در این زمینه ایفا کند.

وی عنوان کرد: دست اندرکاران فرش دستباف استان اعتقاد دارند در تولید و تجارت فرش فضای مناسب وجود دارد چراکه بسترها در این زمینه فراهم بوده و استان دارای پتانسیل‌های مادی و معنوی قابل توجهی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان بیان کرد: استان همدان در بحث تولید فرش شهرت جهانی داشته و به عبارتی نیروی انسانی ماهر در تولید فرش وجود دارد که می‌توان بهترین بهره‌برداری را از این ظرفیت برای اشتغالزایی و درآمدزایی داشت.

وی با اعلام اینکه مشکلی برای تامین مواد اولیه اعم از دار، ابزار و الیاف موردنیاز و طرح و نقشه در استان نیست، اظهار داشت: نیاز به اخذ مجوزهای گوناگون و به عبارتی بوروکراسی اداری طولانی مدت برای شروع کار ندارد.

متین با تاکید بر اینکه برای تولید فرش دستباف صرفا نیاز به ایجاد بازار محصول و دریافت سفارش داریم، گفت: اگر در این زمینه بتوانیم تمرکز و عزم ملی و استانی داشته باشیم قادر به خلق حماسه اقتصادی در حوزه فرش نیز خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه بازرگانان و تجار استان همدان باید در زمینه توسعه بازارهای فرش دستباف همدان گام‌های جدی از جمله بازاریابی در کشورهای مختلف بردارند، بیان کرد: فرش ایران و به تبع آن استان همدان در سال‌های گذشته با تحریم مواجه بود و همین امر سبب بروز مشکل برای فعالان این حوزه شده بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان افزود: با توجه به اینکه به حوزه فرش در برجام اشاره و تحریم‌های این کالای ایرانی نیز برداشته شده انتظار می‌رود تجار و بازرگانان در راستای سفارش‌پذیری برای این کالا اقدام کنند چراکه تولید فرش دستباف باید براساس سفارش باشد تا از ایجاد ضرر و زیان در این حوزه جلوگیری شود.

منبع : مرکز ملی فرش ایران

Graphic Design & Web Design By Hashei Design Studio