مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران گفت: سالانه 15 هزار مترمربع انواع فرش دستباف در کشور تولید و عرضه می شود.

به گزارش ایرنا، محمدرضا عابد در دیدار با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: شرکت سهامی فرش ایران با قدمت 80 سال در 24 شعبه در کشور فعال است که هشت هزار بافنده فرش دستباف با این شرکت همکاری دارند.

به گفته وی از این میزان فرش تولید شده در کشور بخش عمده ای در کشور عرضه شده و بخشی هم براساس سفارش پذیری در خارج از کشور توسط تاجران صادر می شود و بخشی هم در نمایشگاه های فرش به فروش می رسد.

وی با بیان این که این شرکت واحد طراحی نقشه و تامین مواد اولیه به صورت مستقل دارد، ادامه داد: بزرگترین واحد پشم شویی کشور متعلق به این شرکت در کرج فعال است و انواع مختلف پشم را شست و شو داده، ریسندگی و رنگرزی انجام می دهد و نخ را در اختیار واحدهای بافندگی قرار می دهد.

مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران تصریح کرد: سالانه یکهزار و 700 تن پشم توسط واحد شست و شوی پشم این شرکت شست و شو شده، 200 تن نخ رنگرزی و سالانه 80 هزار مترمربع فرش شسته می شود.

عابد با بیان این که بافندگان فرش از نقشه های قدیمی کپی برداری می کنند، گفت: سالانه 20 هزار ورق نقشه توسط این شرکت در کشور طراحی می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری نیز در این دیدار گفت: حدود 104 هزار بافنده فرش در استان فعالیت می کنند که بیش از نیمی از آنها عضو هفت تعاونی روستایی و دو تعاونی شهری فرش بافی هستند.

سید نعیم امامی گفت: فرش چهارمحال و بختیاری از نظر استحکام و شیوه بافت، رنگ ثابت گیاهی مورد استفاده در تهیه فرش، استفاده از رنگ تند و گرم، نقشه های اصیل و قیمت مناسب در جهان شناخته شده است.

به گفته وی به طور میانگین سالانه یکصد هزار مترمربع فرش توسط بافندگان استان تولید می شود.

کاربرد رنگ های زیبا با استفاده از عصاره گل ها و گیاهان و مواد اولیه طبیعی، شادابی و زنده بودن طرح ها و نقش های متنوع از عوامل تقاضای بالا برای خرید فرش چهارمحال و بختیاری است.

بیشتر فرش های این استان را 'یلمه' بروجن، 'گبه ریزباف' اردل، فرش 'بختیاری' مناطق عشایری و مناطق بختیاری نشین و فرش چالشتری شهرکرد تشکیل می دهد.

فرش نقش چالشتری چهارمحال و بختیاری در استان های مختلف کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا، آمریکا و کانادا طرفداران فراوان دارد.

Graphic Design & Web Design By Hashei Design Studio