فراخوان همايش ملي فرش دستباف استان چهارمحال وبختياري با رويکرد توليد و صادرات آغاز شد.

به گزارش خبرگزاري آريا،رييس سازمان صنعت،معدن  و تجارت  چهارمحال و بختياري گفت:  اين  همايش ملي هفتم  اسفندماه در شهرکرد برگزار مي شود.

سيد  نعيم  امامي افزود: اين همايش به منظور شناسايي ويژگي‌ها و معرفي پتانسيل فرش  چهارمحال و بختياري به عنوان يکي از خاستگاه‌هاي کهن فرش ايران و نيز در راستاي حمايت از سياست‌هاي توسعه پايدار مناطق روستايي وتحقق اقتصاد مقاومتي  برگزار مي شود.

وي گفت: توليدو صادرات فرش دستباف، آينده پژوهي فرش دستباف، فناوري و مواداوليه فرش دستباف، اقتصاد و بازاريابي فرش دستباف ، خلاقيت مديريتي و طراحي فرش از جمله محورهاي اوليه اين همايش است.

امامي گفت: برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي به منظور افزايش سطح علمي و تخصصي هنرجويان، برگزاري مسابقات مختلف با هدف ايجاد روحيه مطالعه در حوزه فرش، برگزاري جشنواره طرح‌هاي گوناگون از جمله برنامه هاي حاشيه ايي همايش است.

وي گفت: بطور ميانگين سالانه  صد هزار مترمربع فرش توسط بافندگان استان توليد مي شود.

امامي گفت: در استان چهارمحال و بختياري، صد هزار بافنده بر روي 150هزار دار قالي فعاليت مي کنند. وي بختياري، يلمه، گبه و ناييني را مهمترين سبک هاي فرش استان چهارمحال و بختياري اعلام کرد و گفت : فرش استان چهارمحال و بختياري داراي مهر اصالت رنگ از اروپاست.

وي گفت:کاربرد رنگهاي زيبا با استفاده از عصاره گلها و گياهان و مواد اوليه طبيعي، شادابي و زنده بودن طرحها و نقش هاي متنوع از عوامل تقاضاي بالا براي خريد فرش چهارمحال و بختياري است.

فرش چهارمحال و بختياري مطابق با معاهده بين المللي ليسبون که جمهوري اسلامي ايران با تصويب مجلس شوراي اسلامي در سال 1380 به آن ملحق شد، به ثبت جهاني نشان جغرافيايي رسيده است.

منبع : مرکز ملی فرش ایران

Graphic Design & Web Design By Hashei Design Studio