• گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  فرش دستباف به عنوان اصیل ترین و ریشه دار ترین هنر ملی ایرانیان همواره جایگاه ویژه ای در میان جهانیان داشته است

  « ادامه مطلب »

 • بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شد

  « ادامه مطلب »

 • نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی در ایران همزمان با هفته پژوهش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود

  « ادامه مطلب »

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران گفت: قیمت فرش دست‌باف در چند ماه گذشته افزایش زیادی داشته و بر اساس نوع فرش ۵۰ الی ۶۰ درصد قیمت‌ها افزایش پیداکرده است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران، به نقل ازخبرگزاری میزان،سید مرتضی حاجی‌آقامیری، درباره وضعیت تولید و صادرات فرش دستباف ایران گفت: متأسفانه صادرات در یکی دو سال گذشته در پایین‌ترین میزان ۴۵ سال اخیر بوده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران گفت: در سال ۹۸ میزان صادرات ۷۲ میلیون دلار و سال ۹۹ مقداری تنزل کرد و حدود ۶۰ میلیون دلار شد. برای اوایل امسال هنوز آماری از سوی گمرک اعلام نشده است.

وی گفت: حوزه فرش دست‌باف شرایط خوبی ندارد و درحال حاضر خیلی با ظرفیت‌هایی این حوزه فاصله داریم.

حاجی‌آقامیری اظهار کرد: در سال گذشته مشکلاتی اعم از تحریم‌ها و سیاست‌گذاری داخلی که از جمله آن موضوع تعهد ارزی است، پیش روی ما قرار داشت.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران گفت: در روزهای پایانی سال بین حوزه فرش دست‌باف، بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت توافقاتی صورت گرفت که شاید بخشی از مشکلات حل و فصل شود، ولی انتظار رشد زیادی را در کوتاه مدت نداریم.

حاجی‌آقامیری بیان کرد: به دلیل اینکه تولیدات فرش ایران در مناطق مختلف اوراسیایی بسیار زیاد است و خیلی از تولیدات در منازل روستایی بافته می‌شود بنابراین قابل آمار گرفتن نیست.

وی تاکید کرد: کاهش صادرات باعث کاهش تولید و از دست رفتن اشتغال می‌شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران گفت: بزرگ‌ترین آسیب کاهش صادرات ارزآوری نیست بلکه از دست رفتن اشتغال گسترده در حوزه فرش است.

حاجی آقامیری اظهار کرد: قیمت فرش دست‌باف در چند ماه گذشته افزایش زیادی داشته است و بر اساس نوع فرش ۵۰ الی ۶۰ درصد قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: این حوزه در مسئله امنیت کشور بسیار مؤثر است، به این دلیل که اشتغال اقشار آسیب پذیر و کسانی که در روستاها زندگی می‌کنند به آن وابسته است و اگر از دست برود روستاییان به شهرها مهاجرت می‌کنند و چون تخصص دیگری ندارند به جمعیت حاشیه نشین در شهرها اضافه می‌شود و مشکلات عدیده اجتماعی را به وجود میاورد.

حاجی‌آقامیری بیان کرد: در حوزه فرش دست‌باف مسائل خیلی مهمی است که متأسفانه در کشور از آن غافل هستند، زیرا این حوزه بیشتر از ۵۰ الی ۶۰ میلیون دلار ارزآوری ندارد به آن توجه نمی‌شود و آن را حوزه مهمی نمی‌دانند فارغ از اینکه فرش دست‌باف نماد فرهنگی کشور و مهم‌ترین هنر ملی ایران است. 

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران گفت: این حوزه مسائل بسیار عدیده اقتصادی، امنیتی و اجتماعی دارد و ما هم به عنوان تولیدکنندگان و صادرکنندگان در ماه‌های اخیر به دلیل اینکه مجبور بودیم چرخه کار را بگردانیم و اجازه ندهیم تنزل ایجاد شود و از کار بیافتد با وجود همه این مشکلات خیلی ضعیف شده‌ایم و تا جایی می‌توانیم این ظرفیت را نگه داریم.

وی افزود: خیلی از صادرکنندگان از چرخه تولید خارج شده و دیگر کار نمی‌کند و تبعات بسیار بدی دارد و باعث می‌شود بافنده، صادر کننده و تولید کننده از چرخه خارج شود درنتیجه احتمال بازگشت به این کار کم می‌شود و این اشتغال را از دست می‌دهد و امیدوارم مسئولین به این نتیجه برسند و به فرش دست‌باف که همیشه در دیپلماسی یار و یاور آن‌ها بود توجه بیشتری داشته باشند.

 

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه