• گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  فرش دستباف به عنوان اصیل ترین و ریشه دار ترین هنر ملی ایرانیان همواره جایگاه ویژه ای در میان جهانیان داشته است

  « ادامه مطلب »

 • بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شد

  « ادامه مطلب »

 • نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی در ایران همزمان با هفته پژوهش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود

  « ادامه مطلب »

خراسان جنوبی استانی پیشرو در کمک به بازسازی عتبات عالیات در کشور است و ۱۴ هزار بافنده قرار است تا پایان سال ۷۰۰ متر فرش دستباف را ببافند و برای عتبات اهدا کنند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران، به نقل از گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند ، هرگره اش روایتگر شور و عشقی بی انتهاست، اینجا دستان پر هنر و مهر بانوان استانی کویری است که هرگره ای که می بافند آسمان را به زیر پایت می‌کشاند دریا را آن سوتر بی پروا رها می‌کند و گاهی یک دشت گل رنگ به رنگ می پاشد زیر قدم هایت.

در استان خراسان جنوبی از قدیم الایام بافت قالی و قالیچه با طرح‌های خاص و زیبا رواج داشته است و حال چند سالیست بانوان این استان کویری دور هم جمع می‌شوند تا هنر دستانشان با تاروپود قالی در هم گره خورد و طرحی زیبا ببافد طرحی که با عشق و ارادت به ائمه اطهار می‌بافند و می خواهند آن را برای سرزمین نور یعنی عتبات عالیات ارسال کنند.

این هنر که بانوان می‌بافند هنریست که نه کسب درآمد شخصی است و نه اینکه اتاقی از خانه‌اش را به فرش دستباف ایرانی زینت می دهد، بلکه این بار عشق است که تار و پود فرش را گره می‌زند و اظهار ارادت به مولا علی(ع) و فرزندان پاکش به ویژه سالار شهیدان که هنرمندانی را پای دار قالی نشانده است.

اینجا دارهای قالی در سایه خدمت به اهل بیت پابرجاست

در استان خراسان‌جنوبی زنان هنرمند قالیباف زیادی وجود دارند که بدون هیچ گونه درخواست و دستمزدی و براساس نیات خالصانه خویش در کارگاه‌های فرش‌بافی و قالی‌بافی ستاد بازسازی عتبات عالیات فعالیت می‌کنند.

خالصانه گره بر گره می‌زنند تا فرشی بافته و در بازار فروخته شود و در آمد حاصل از آن صرف بازسازی عتبات در نجف و کربلای معلی شود.

صدای دلنشین قرائت زیارت عاشورایشان به گوش می‌رسد، به دلیل کرونا برنامه ریزی کرده اند تا با تعداد محدودتری هر روز کار قالی بافی را انجام دهند و به عشق رسیدن به امام حسین (ع) قالی ببافند.

پای دار قالی، نشسته اند ودرحالی که اشک ارادت می‌ریزند و با دستان خسته اما عاشق، در حالی که زیارت عاشورا را زمزمه می‌کنند، مشغول بافت قالی برای عتبات هستند.

کارگاهی کوچک اما با دل‌هایی بزرگ را می‌بینی که حکایت عشق زنان روستا به مولا علی(ع) و فرزندان پاکش به ویژه سالار شهیدان است و عشق است که تار و پود فرش را گره می‌زند و بدون هیچ گونه درخواست و دستمزدی و براساس نیات خالصانه خویش در کارگاه‌های فرش‌بافی و قالی‌بافی ستاد بازسازی عتبات عالیات فعالیت می‌کنند.

در این کارگاه کوچک در حالی که زنان با اندک امکانات دور هم جمع شده اند تا گره عشق بزنند، برخی مادران همراه فرزند خردسال خود می‌آیند تا با بافت قالی در این کار خیر و معنوی سهیم باشند وبه قول زنان روستا محبت امام حسین (ع) آنچنان در دل هایشان رخنه کرده که هر روز مشتاق از روزگذشته به کارگاه می‌آیند و به بافت قالی مشغول می‌شوند.

در کارگاه قالی بافی عشق و ارادت بانوان موج می‌زند و به عشق اهل بیت(ع) خالصانه گره بر گره می‌زنند تا درآمد حاصل از فروش قالی، صرف بازسازی عتبات در نجف و کربلای معلی شود.

یکی از هنرمندان بافنده گفت: اینجا کسی نیست که به عشق مولایش امام علی(ع) پای دار قالی نیاید و حاجت نگیرد، کار زنان روستا با نیت خالصانه و از روی عشق است و اگر کار بافت قالی اگر با همت زنان بیشتری باشد در مدت سه ماه تمام می‌شود و ستاد عتبات عالیات استان هزینه آن‌ را برای بازسازی عتبات عالیات می‌فرستد.

وی بیان کرد: هر روز میانگین 10 تا 15 نفر برای انجام این کار خیر و خداپسندانه در کارگاه حضور دارند.

نگاه که به هنر دستشان می‌کنی، هنری بی نظیر است هنری که این بانوان هنرمند قرار است تا پایان امسال با بافت 700 متر فرش دستباف به عتبات اهدا کنند.

اینجا هنز نذر عاشقی شان می‌شود و همه تلاششان برای آخرت است اینجا اعتقاد بر تار و پود قالی گره می‌خورد.

پیشتازی خراسان جنوبی در کمک به بازسازی عتبات عالیات

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی استانی پیشتاز در کمک به بازسازی عتبات عالیات در کشور است اظهار داشت: در استان 14 هزار بافنده خانم داریم که در 240 کارگاه از استان کویری خود تا عتبات را با پای دل می‌روند.

موسی جوینده افزود: این بانوان از سال 93 تاکنون هزار و 600 تخته فرش را بافت و به عتبات عالیات اهداکرده اند.

وی با بیان اینکه مجموع کمک‌های مردم استان به عتبات عالیات در سال گذشته 5 میلیارد و 200 میلیون تومان بود افزود: سرانه میزان کمک به عتبات در کشور به ازای هر نفر دو هزارتومان است که این مبلغ در خراسان جنوبی به ازای هر نفر 6 هزار و 800 تومان است.

جوینده افزود: در ایام ماه مبارک رمضان نیز حدود 95 هزار پرس غذا در استان بین نیازمندان توزیع شده است و از زمان شیوع ویروس کرونا از طریق کمک‌های مردمی حدود 120 فقره وام قرض الحسنه به نیازمندان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه در شرایط کرونا، برپایی موکب‌ها امکان پذیر نیست، افزود: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 6 میلیارد تومان از هزینه‌های موکب‌ها صرف ساخت زائر سرا شده است.

وی گفت: در زمانی که با کمبود ماسک در استان روبه رو بودیم نیز موکب‌ها به کمک کادر درمان آمدند و ماسک مورد نیاز استان را تأمین کردند.

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه