اخبار

انا لله و انا الیه راجعون

با کمال تاسف و تاثر ارتحال پیشکسوت بازار فرش، دبیرکل جامعه انجمن های اسلامی و اصناف بازار تهران و رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران، مرحوم مغفور حاج احمد کریمی اصفهانی را به اطلاع همکاران محترم می‌رساند.

عضو هیات‌رئیسه اتحادیه فرش دستباف گفت: طی نیمه نخست امسال تنها ۳۲ میلیون دلار فرش دستباف صادر شده است که پیش‌بینی می‌شود صادرات فرش دستباف امسال نسبت به پارسال با افت حدود۲۰ درصدی مواجه شود.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی از کاهش سهم ایران از صادرات فرش دستباف از ۲۵/۵ درصد به ۷/۴ درصد در ۱۰ سال گذشته خبر داد و اینکه رقبایی همچون هند، چین، نپال و پاکستان به جای ایران نشسته‌اند.

رئیس کمیسیون فرش، صنایع دستی و گردشگری اتاق تبریز با تاکید بر لزوم به‌روز شدن صنعت فرش دستباف گفت: متاسفانه ما عادت کرده‌ایم همواره گلایه کنیم، اما در عمل هیچ اقدامی انجام نمی‌دهیم.

عصاچی؛ رئیس اتحادیه تولید کنندگان فرش دستبافت اصفهان گفت: شناسنامه دار شدن فرش اصفهان در شرایط فعلی ضروری است و می تواند در افزایش صادرات موثر باشد.

 به گفته مدیر تعاونی فرش دستباف روستایی استان کرمانشاه، نزدیک به ۸۰ درصد پشم تولیدی در کرمانشاه به صورت خام از استان خارج می‌شود.

عضو اتاق بازرگانی ایران از تضعیف روزافزون صنعت فرش دستباف کشور در پی سیاست‌های نادرست دولتی گفت و تصریح کرد که دولت این صنعت تحریم‌شده را به حال خود رها کرده است.

سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان با ذکر اینکه باید به سمت ایجاد زیرساخت اشتغال در کردستان حرکت کنیم، گفت: کردستان در حوزه صادرات فرش دستباف با اولویت فرش‌های بافته شده توسط مددجویان تحت پوشش کمیته امداد کردستان گام‌های ارزشمندی برداشته که عملیاتی خواهد شد و تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه امضا می‌شود تا کردستان به پایلوت کشور در زمینه صادرات فرش دستباف تبدیل شود.

فعالان صنعت فرش از ادغام مرکز ملی فرش با اداره کل صنایع خلاق اسباب‌بازی انتقاد کردند؛ فعالان این حوزه، به دنبال تشکیل سازمان ملی فرش و صنایع‌دستی ایران زیر نظر نهاد ریاست‌جمهوری هستند.

مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی از سال ۱۳۹۸ و به دنبال اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه کشورمان و تاثیرگذاری بر بسیاری از بازارهای صادراتی اجرا شد. برهمین اساس بانک مرکزی صادرکنندگان فرش دستباف را به رفع تعهد ارزی ملزم کرد و این امر موجب شد تا بخشی از صادرکنندگان از این صنعت خارج شوند زیرا فرش دستباف کالایی است که به سرعت فروش نمی‌رود که ارز آن بلافاصله بازگردد، از این رو فعالان این بخش خواستار معافیت فرش دستباف از مصوبه تعهد ارزی شدند.

ابلاغ ادغام مرکز صنایع خلاق و ورزشی با مرکز ملی فرش در ساختار جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت به بهانه کوچک سازی سازمان از عجایب اداری در تاریخ مدیریت ایران محسوب می‌شود.

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه