• گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  فرش دستباف به عنوان اصیل ترین و ریشه دار ترین هنر ملی ایرانیان همواره جایگاه ویژه ای در میان جهانیان داشته است

  « ادامه مطلب »

 • بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شد

  « ادامه مطلب »

 • نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی در ایران همزمان با هفته پژوهش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود

  « ادامه مطلب »

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی قم گفت: بررسی درخواست‌های ارائه شده در درگاه ملی مجوزها،‌ نشان می‌دهد درخواست صدور مجوز برای فعالیت در زمینه تولید فرش دستباف در این استان از جمله بیشترین مواردی بوده که در سامانه توسط متقاضیان دریافت مجوز کسب و کار ثبت شده‌است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران به نقل ازایرنا، مهدی فراهانی گفت‌وگو  پیرامون این مطلب بیان داشت: توجه صورت گرفته به موضوع فرش دستباف در استان قم توسط افراد جویای کار،‌ بسیار حایز اهمیت است و نشان می‌دهد در صورت حمایت از این "هنر صنعت" تا چه اندازه می‌توان در استان فرصت‌های شغلی جدید ایجاد کرد.

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، وام تبصره ۱۸ به افرادی که از درگاه ملی، مجوزهای لازم برای کسب و کار خود را دریافت کرده باشند،‌ تعلق می‌گیرد و این فرصتی مناسب برای علاقه‌مندان به فعالیت در عرصه تولید فرش دستباف استان است تا سرمایه مورد نیاز برای ایجاد و توسعه کار خود را تامین کنند.

وی ادامه داد: در کنار همه تلاش‌هایی که توسط مسئولان استان برای تسهیل صدور مجوزهای راه‌اندازی کسب و کار از جمله در بخش تولید فرش دستباف قم انجام می‌شود، باید به موضوع آموزش و مهارت افزایی نیز توجه ویژه‌ای صورت گیرد تا شاهد رونق هرچه بیشتر در این بخش‌های مهم اقتصادی استان باشیم.

فرش دستباف قم یکی از مرغوبترین فرش‌های صادراتی و شناخته شده در بازارهای جهانی است. ظرفیت اشتغال در حوزه فرش دستباف قم حدود ۴۰ هزار نفر برآورد می شود. البته این ظرفیت نوسان داشته و به شرایط بازارهای جهانی و صادرات بستگی دارد. بدین معنی که تحت تاثیر روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی ایران با کشورهای مختلف، میزان فعالیت و اشتغال در تولید فرش دستباف متغیر است.

در حال حاضر به دلیل افزایش شدید هزینه های تولید و کاهش روابط تجاری با کشورهای غربی که خریداران اصلی فرش دستباف هستند از میزان تولید و صادرات کاسته شده ولی درصورت بهبود تجارت خارجی، صادرات کشور از جمله فرش دستباف نیز افزایش خواهد یافت. تولیدی‌های فرش قم علاوه بر استان قم در سایر استان‌های کشور فعالیت نموده و حدود ۲۰ درصد ارزش صادراتی فرش دستباف ایران در سال‌های گذشته متعلق به فرش ابریشم قم بوده‌است.

تولید فرش دستباف تمام ابریشم قم به‌علت افزایش بهای ابریشم وارداتی به تبع تغییر نرخ ارز، بالا رفتن دستمزد و هزینه های جانبی و عدم پرداخت تسهیلات بانکی مناسب برای تامین سرمایه در گردش، کاهش یافته و طبیعتا میزان صادرات نیز کم شده‌است.

اتحادیه بافندگان، تولید و فروش فرش دستباف قم با تحت پوشش داشتن ۳۰ هزار بافنده و ۳۰۰ تولیدی، بزرگترین اتحادیه صنفی استان است.

گفتنی است به منظور کمک به بازاریابی و فروش محصولات تولیدی قالیبافان که جزو اقشار زحمتکش وشریف جامعه می باشند با دستور رهبر معظم انقلاب طرح احداث نمایشگاه دائمی فرش دستباف قم و اعتبارات مالی آن در هیات دولت تصویب شد. با پیگیری‌های مداوم و مستمر، پیشرفت فیزیکی پروژه به ۸۰ درصد رسیده و مقرر شده نمایشگاه در قالب دستورالعمل مولدسازی طرح‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار، تکمیل شده و به بهره برداری برسد.

ایجاد مراکز تجاری و نمایشگاههای دائمی یکی از بسترهای مهم در عرصه تجارت بوده واز طریق افزایش جذب مشتری و فروش و کاهش خواب سرمایه باعث رونق تولید و پایداری اشتغال می‌شود. استان قم نزدیک به پایتخت و فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) بوده و در چهارراه مواصلاتی کشور قرار دارد و از سوی دیگر به واسطه وجود حرم حضرت معصومه (ع) و مسجد مقدس جمکران سالانه پذیرای حدود ۲۰ میلیون مسافر و زائر است.

امید است با راه اندازی نمایشگاه دائمی فرش از ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری استان قم بهره‌برداری مناسب‌تری صورت گیرد و به کسب و کارهای حوزه فرش دستباف جان تازه ای بخشیده شود.

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه